5 pravidiel ako prežiť

V kuchyni na skrinke sa jedného dňa objavil ručne nakreslený kalendár. Neskôr k tomu pribudol zoznam vecí, ktoré sme chceli po presťahovaní dokončiť. Vyškrkávame pomaly. A keď som pred pár týždňami prechádzal okolo, zbadal som tam nový zoznam. Moja manželka ho volá “Ako tu prežiť”.

Posledné týždne boli u nás celkom vyostrené.

Tento zoznam nás učí byť vďačnými jeden za druhého, rešpektovať sa a učiť sa zvládať psyhopatické rodinné situácie.

1. Vďačnosť

So svojim deckami si pravidelne opakujeme, že žijeme dobu blahobytu a dostatku. Máme kde bývať, čo jesť a na čom sa voziť. Kupujeme si nové oblečenie, cappuccino z kaviarne alebo nové e-knihy z Amazonu. Takto sa chránime od odvrávania, sťažovania a nespokojnosti plus učíme svoje deti, že všetko má svoju hodnotu.

Existujú milióny ľudí vo svete a tisíce či možno aj státisíce na Slovensku, ktorí žijú zo dňa na deň presne na euro. Kvôli tomuto sa nemusíš cítiť vinne. Pre mňa to iba znamená, že moja rodina žije v nadbytku a beriem to ako privilégium.

“Malé kroky robia veľké zmeny.”

2. Úcta

Veci, ktoré doma pre seba robíme, nie sú samozrejmosťou. Preto si hovoríme prosím a ďakujem. Učíme sa akú hodnotu má práca, viac o štedrosti a čo znamená investícia do toho druhého.

Chcem, aby moje deti vedeli, že rešpektovať ľudí a vážiť si ich bez ohľadu na to, ako sa oni správajú k nám, sa volá úcta. Veľa sa dnes skryje za kritiku a spätnú väzbu a málokedy hľadíme na to, že každý človek má za sebou nejaký príbeh.

Doma si to trénujeme tiež a správame sa k sebe úctivo.

“Našou prioritou je neodnímať lásku od našich detí, pretože nezvládli svoje správanie.”

3. Povzbudenie

Na tabuľke, kde si doma kreslíme kriedou odkazy, je napísané: “Malé kroky robia veľké zmeny.”

Niekedy je ťažké vstať ráno z postele, keď vieš, čo ťa čaká. Niekedy je ťažké zdieľať svoje sny a predstavy, keď vidíš, kde ešte len teraz stojíš. A niekedy sa cítiš zle a potrebuješ pomôcť. Aj keď viem, že moja manželka je šikovná a silná, nie vždy to vie ona sama o sebe.

Práve preto sa povzbudzujeme, motivujeme a stojíme za sebou. Ako skaly. Deti tak potom ľahšie spoznávajú svoju identitu, svoj potenciál a nakoniec nájdu svoj príbeh. Nepodceňuj silu slova.

Vo všedných veciach hľadaj veľkosť.

4. Nekrič, rozprávaj, postískaj

Deti sú veľmi náchyľné na dramatické scény a hádzanie sa o zem. Stačí pokrčená ponožka alebo špinavé šaty a party začína. Naša staršia dcéra ešte tieto situácie veľmi nedáva a väčšinou to končí krikom náš všetkých a na všetko. Ako sa tomu vyhnúť?

Stojte ako rodina blízko pri sebe a učte sa spracovávať svoje emócie. Je to zdĺhavý a otravný proces, ale jedného dňa sa dostanete do bodu, kedy to pôjde ľahšie. Práve preto sme si nastavili pravidlo nekrič, rozprávaj a postískaj.

Ak vidíme, že v hlave našej dcéry sa varí nejaké zrútenie, stlmíme hlasy, pozveme ju do rozhovoru a nekričíme. A keď sa náhodou búrke nevyhneme, vždy si odpustíme a postíkame sa.

Našou prioritou je neodnímať lásku od našich detí, pretože nezvládli svoje správanie. Preto sme stále pri nich, pripravení na rozhovor a prijatie v akomkoľvek momente.

“Práve preto sa povzbudzujeme, motivujeme a stojíme za sebou. Ako skaly.”

5. Nádych a výdych

Mám rád praktické rady, pretože ich viem ľahko aplikovať. Ako napríklad dýchacie cvičenia na zvládanie stresu a nervozity.

Keď je voda z vane rozliata po celej kúpelni, keď deti večer nechcú spať a keď sa zobudím o 6 ráno na to, že mi niekto kope do hlavy, nádych a výdych sa stávajú tvojou dobrou rutinou ako nevybuchnúť.

Ak si myslíš, že to nefunguje, tak si to vyskúšaj. Vyhneš sa tak kriku, plaču a zbytočne si nepokazíš deň.

Ďalšie pravidlá?

Máš nejaké iné pravidlá, ktoré si myslíš, že by každé manželstvo a rodina mali mať? Sem s nimi!

Advertisements

2 thoughts on “5 pravidiel ako prežiť

  1. Skvela inspiracia. Ten nadych vydych je hrozne tazky. Normalne som si myslel, ze to pises o mne. Identicke situacie sa mi stavaju pravidelne. Tvoj blog ma vzdy povzbudi v tom, ze to opat raz nanovo skusim.
    Ja v nasom zozname urcite chcem mat “Zastav sa a venuj cas”. Je to neuveritelne ako casto sami seba klameme, ze toto-tamto-hento-vsetko musim stihnut urobit a ake su to “dolezite veci”. Vztahy nesmu ist bokom.

    Liked by 2 people

Čo si myslíš?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s