Slovo robí chlapa!

Rozhodol som sa v živote hovoriť pravdu a byť k ľuďom úprimný. Nie v zmysle čo na srdci to na jazyku, ale keď sa mi niečo nechce, poviem, že sa mi nechce. Snažím sa nevymýšľať si náhodné dôvody, aby som nemusel vysvetlovať, v čom je môj problém. Je to veľmi vzácne, pretože mňa samého to vyzýva k tomu, aby som dodržal svoje slovo. V minulosti som často počúval od ľudí frázu “Slovo robí chlapa!” Či už sa rozprávaš so svojim šéfom v práci alebo vedieš dlhý rozhovor s manželkou, buď odvážny povedať pravdu a byť úprimný.

Buď spoľahlivý

Buď rozhodný a spoľahlivý. Ak povieš, že niečo spravíš, tak to sprav a neodkladaj to. Ak sa dohodneš na stretnutí, príď na čas a hlavne príď. Možno sa to zdajú byť úplne malé veci, ale ukazujú konzistentnosť a spoľahlivosť. Je dôležité, aby slová, ktoré povieš alebo prísľúbiš, boli reflektované aj v tvojich skutkoch. V momente, ako sa presláviš tým, že tvoje slová ani zďaleka nemusia znamenať skutočnosť, ľudia ťa nebudú brať vážne a budú si deliť piatimi všetko, čo povieš. Staneš sa nespoľahlivým a plávajúcim vo vetre, kedy nikto nevie, čo môže od teba čakať. Tvoja manželka potrebuje muža, ktorý svojim rozhodnutím vedie rodinu. Môžu to byť malé veci a môžu to byť veľké veci. Pamätaj na to, že tvoje deti ťa budú pozorovať a učiť sa od teba.

Buď úprimný

Veľakrát som sa pristihol pri tom, ako som sa snažil uniknúť úprimnej odpovedi alebo vysvetleniu, aby som nemusel čeliť zahanbeniu. Dokonca to veľkrát robíme práve preto, aby sme svoje zlyhanie zahalili a neboli vystavení tomu, že ľudia si o nás niečo budú myslieť. Možno je to pre teba novinka, ale spraviť chybu je úplne normálne a dokonca zmeniť rozhodnutie je ešte normálnejšie. Thomas Jefferson, tretí prezident Spojených štátov, povedal: “Úprimnosť je prvou kapitolou v knihe múdrosti.” Rodina nie je súťaž, kde sa počíta skóre partnerov. Rodina je založená na úprimnosti. Nemaj strach vystaviť samého seba. Možno to bude na začiatok nepríjemné a svetlo ťa oslepí, ale vytváraš priestor a učíš svoje deti, aby videli otca, ktorého mottom nie je stopercentnosť, ale preferuje úprimnosť pred “Mal som pravdu!”. Úprimnosť nespôsobuje zraniteľnosť, úprimnosť spôsobuje dôveru.

Nehovor to, čo si želáš, aby bola pravda

Niekedy sa svojimi slovami snažíme vidieť to, čo sa ešte nestalo. Koľkí z vás by si mohli dať ruku na srdce a úprimne povedať, že sa im to už stalo? Príde k vám domov váš dobrý kamarát a zrazu zbadá, že jedna z vašich žiaroviek v lampe nefunguje a samozrejme to povie nahlas, ako keby ste si to nevšimli. A vy pohotovo reagujete: “Áno, áno, už som to chcel vymeniť, minule som bol v obchode a zabudol som kúpiť novú.” Pravda je ale častokrát taká, že v obchode ste možno boli 3 týždne po sebe, ale na žiarovku ste ani zďaleka nemysleli a dokonca vám tá chýbajúca žiarovka až tak nevadí. Niekedy je jednoduchšie si nahlas zaželať a nevyzerať ako ten, čo nedostatočne myslí na svoju domácnosť. Veľakrát je to náš mechanizmus obrany. Existuje na to jediný liek – povedz veci tak, ako naozaj sú. V rodine nemusíte predstierať alebo vytvárať imidž o pravde. Ak sa chceš zmeniť, choď kúpiť žiarovku hneď ako zisťíš, že sa pokazila. Máš takýchto žiaroviek v živote viac? Vôbec to nevadí, ale nepredstieraj, že si niekto, kým nie si. Ak si želáš, aby to bolo inak, tú žiarovku musíš ísť kúpiť.

Nevracaj sa k minulosti

Povedať niekomu pravdu do očí v tej najvášnivejšie hádke je ako mať na malý moment najväčšiu moc v rukách. Ak na vás niekto zaútočí, najväčšia podpásovka je použiť rovnaký príklad z minulosti toho druhého. Je to pravda? Áno. Bola to práve tá vec, ktorá otvorila diskusiu? Áno. Dáva ti to právo zaútočiť naspäť? Vôbec nie. Ak sa rozhodneš nezaútočiť, nerobí to z teba vznešenejšieho ani lepšieho človeka. Existuje tisíc spôsobov, ako upozorniť ľudí na ich chyby, ak sú to práve tie, za ktoré vás kritizujú. Ak sa rozhodneš nezaútočiť, robíš jednu veľmi dôležitú vec – odpúšťaš a zabúdaš na to, čo bolo a hľadíš na svoju manželku s láskou. Nepočítaš jej zlyhania, aby si to mohol jedného slnečného dňa na piedestále slávy všetko spočítať. Ak každé zakusnutie si do jazyka v tvojom živote znamená zápis do tvojho dlhého zoznamu, je dôležité, aby si ho spálil a zabudol. Minulosť a rátanie chýb z nej prináša nepokoj a otvára rany vo vzťahoch, ktoré sú potom citlivé.

Advertisements

One thought on “Slovo robí chlapa!

Čo si myslíš?

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s